All for Joomla All for Webmasters

قصر دولماباغچه استانبول

قصر دولماباغچه استانبول

قصر دولماباغچه استانبول واقع در منطقه ی بشیکتاش استانبول ترکیه، روی خط ساحل اروپایی تنگه بسفر می باشد، و مرکز اصلی اداره ی امپراطور عثمانی از سال 1856 تا 1887 و از 1909 تا 1992 بود که به طور موقت استفاده می شد.

قصر دولماباغچه تور استانبول

قصر دولماباغچه تور استانبول

موقعیت مکانی قصر دولماباغچه استانبول

قصر دولماباغچه استانبول در اصل خلیجی روی تنگه بسفر بود که برای لنگرگاه ناوگان عثمانی به کار گرفته می شد. این منطقه به تدریج در طول قرن 18 اصلاح شده بود تا تبدیل به یک باغ سلطنتی شود که مورد تحسین بی اندازه ی سلاطین عثمانی قرار گرفت، از این باغ است که نام دولماباهچه (باغ پر گل و درخت) از کلمه ی ترکی دولما به معنی پر و مملو و باغچه به معنی باغ و باغچه آمده است.

قصر دولماباغچه در توراستانبول

قصر دولماباغچه در توراستانبول

قصرهای کوچک تابستانی گوناگون و اتاقک های چوبی در اینجا در حین قرن های هیجدهم و نوزدهم ساخته شدند که تماما مجموعه ی قصری به نام قصر آب نمای بشیکتاش را تشکیل می دادند. منطقه 110000 متر مربعی، در قسمت شرقی محدود به تنگه بسفر شده، در حالیکه یک پرتگاه شیب دار آن را از سمت غرب محدود می کند، به طوریکه بعد از ساخت قصر جدید تک بلوکه ی دولماباغچه با فضای 45000 متر مربعی، یک فضای نسبتا محدود، برای یک مجتمع باغ، باقی مانده که به طور معمول چنین قصری را در محاصره خود در آورده است.

طراحی و رسم قصر دولماباغچه استانبول

دولماباغچه بزرگترین قصر و کاخ ترکیه است. یک فضای 45000 متر مربعی (11.1 جریبی) دارد، و شامل 285 اتاق، 46 سالن و 6 حمام و 68 سرویس بهداشتی می باشد.

طرح این قصر دارای عناصر التقاطی از سبک های باروک، روکوکو و نئو کلاسیک، که با معماری سنتی عثمانی ترکیب شده تا یک تلفیق جدید ایجاد گردد. نقشه و دکوراسیون قصر انعکاس دهنده ی افزایش تاثیر سبک ها و استانداردهای اروپایی روی فرهنگ و هنر عثمانی در دوره ی تنظیمات (Tanzimat) است. نمای بیرونی، به ویژه نمای از طرف تنگه بسفر، نشان دهنده ی آرایش دو جناحه ی اروپای کلاسیک است که با آوانگارد سپاه بزرگ به دو آوانگارد سپاه تقسیم می شود.

قصر دولماباغچه در استانبول

قصر دولماباغچه در استانبول

از سوی دیگر، به لحاظ عملی، قصر دولماباغچه استانبول عناصر زندگی سنتی کاخ عثمانی را حفظ کرده و همچنین ویژگی های خانه های سنتی ترکیه را دارد. به لحاظ ساختاری این قصر به جد در جناح جنوبی جدا شده (بخش های مختص مردان) که دارای اتاق های نمایندگی عمومی بوده و جناح شمالی (حرم) که منطقه ی خصوصی مسکونی برای سلطان و خانواده اش بود.

دو منطقه ی کاربردی با سالن بزرگ تشریفاتی دارای یک طبقه با فضایی 2000 متر مربعی (22000 پا مربعی) و یک گنبد بلند 36 متری (118 پا) است. از آنجا که حرم باید کاملا جدا از فضای بیرون باشد، ورودی اصلی برای بازدیدکنندگان در سمت جنوبی با فضایی باریک واقع می شود. در آنجا، اتاق های نمایندگی برای پذیرایی از بازدیدکنندگان و پذیرایی از دیپلمات های خارجی آراسته می شوند. منطقه ی حرم شامل هشت آپارتمان به هم پیوسته برای همسران سلطان، برای علاقه مندی هایش و رفقایش و برای مادرش، هر کدام با حمام خاص خودش می باشد.

دکور و تجهیزات قصر دولماباغچه استانبول

در حالیکه قصر توپکاپی نمونه های نفیسی از کاشی های ایزنیک و کنده کاری عثمانی دارد، قصر دولماباغچه استانبول با طلا و کریستال تزئینات گسترده ای شده است. چهارده تن طلا برای طلا کاری سقفها به کار گرفته شد. بزرگترین لوستر بلور بوهمی جهان در سالن تشریفاتی قصر دولماباغچه استانبول است.

|لوستر هدیه ای از ملکه ویکتوریا در نظر گرفته شد، هرچند در سال 2006 دریافت کامل آن انجام شد. این لوستر 750 لامپ دارد و وزنش 4.5 تن است. قصر دولماباغچه استانبول بزرگترین مجموعه ی لوستر های بلور بوهمی و باکارات جهان را دارد. راه پله معروف کریستال به شکل یک نعل اسب دوگانه بوده و از کریستال باکارات، برنج و چوب ماهگون ساخته شد.

سنگ های گران قیمت مثل سنگ مرمر، آلبستر مصر (کلسیت، و همچنین مرمر عقیق)، و سنگ سماق از پرگامون برای دکوراسیون مورد استفاده قرار گرفت.

قصر دولماباغچه استانبول

قصر دولماباغچه استانبول

قصر دولماباغچه استانبول شامل تعداد زیادی از فرش های قصر هرک محصول شرکت امپراطوری هرک می باشد. این قصر دارای قالیچه های پوست خرس 150 ساله بوده که در اصل به عنوان هدیه ای از سزار نیکولاس اول به سلطان داده شد.

مجموعه ای از 202 نقاشی رنگ روغن در قصر دولماباغچه استانبول در معرض نمایش است. جلوه ای از مجموعه 23 نقاشی از ایوان ایوازووسکی بودند که در حین اقامتش در استانبول، به عنوان یک نقاش دادگاه به وجود آمده بود. همچنین این مجموعه شامل نقاشی هایی از گوستاو بولانگر، جین لئون گروم، ایگن فرومنتین، استانیسلاو چلبوسکی، فلیکس زیم، کارل جوزف کوواسگ، فاوستو زونارو، تئو ون ریسلبرگ، و الکساندر ساندور سووبودا می باشد. همچنین نقاشی هایی از نقاش های ترکی مثل آقای عثمان حمدی، هلیل پاشا و عثمان نوری پاشا در این موزه هنر وجود دارند.

کاخ دلما باغچه

کاخ دلما باغچه

از همان آغاز، تجهیزات قصر دولماباغچه استانبول بهترین استانداردهای فنی را دارد. روشنی های گاز و شیر های گاز از بریتانیای کبیر وارد شدند، در حالی که قصر ها در قاره اروپا هنوز هم فاقد این ویژگی ها در آن زمان بودند. بعدها، برق، یک سیستم گرمایشی مرکزی و یک آسانسور نصب شدند.

ساختمانهای مجاور قصر دولماباغچه استانبول

تعدادی از ساختمان های مسکونی بیشتری در نزدیکی قصر دولماباغچه استانبول از قبیل کاخ ولیعهد، بخش انتظار آقایان، خوابگاه خدمتکاران، و خوابگاه نگهبانان، بخش روسای خواجه واقع می شوند. ساختمانهای بیشتر شامل آشپزخانه های امپراطوری، اصطبل ها، لانه مرغ، یک گلخانه گیاه، یک آسیاب آرد، یک گلخانه، یک کارگاه فرش هرک، یک کارخانه شیشه، یک کارگاه ریخته گری، و یک داروخانه و غیره می باشند.

یک مسجد به سبک باروک که توسط گارابت بلیان طراحی شده، نزدیک به قصر در سال 1853-1855 ساخته شد. این مسجد توسط ملکه مادر سلطان بزیم عالم ولید راه اندازی شد. از سال 1948 این بنا خانه ی موزه ی نیروی دریایی شد، اما موزه به مکان دیگری در سال 1960 بعد از کودتای 27 می منتقل گردید. در سال 1967 مسجد به محلی برای عبادت بازگردانده شد.

یک برج ساعت در مقابل دروازه خزانه داری در یک میدان در کنار اسکله اروپایی بسفر نزدیک به مسجد ساخته شد. این برج به دستور سلطان عبدوالحمید دوم ساخته شده و بدست معمار سرکیس بالیان بین سال های 1890 تا 1895 طراحی گردید. ساعت این برج بدست ساعت ساز فرانسوی ژان پائول گارنیر، ساخته شد و توسط استاد ساعت یوهان مایر نصب شد.

درباره نویسنده

پاسخ دهید

ثبت نام تورهای لحظه آخری

X
عضو کانال تلگرام ما شوید
یا
عضویت در خبر نامه
با عضویت در خبرنامه آرشین پرواز از نرخ تورهای لحظه آخری و نیز 10% تخفیف ویژه اعضا بهره مند شوید.