مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول مسجدی امپراطوری عثمانی واقع بر روی تپه سوم استانبول، ترکیه است. این مسجد دومین مسجد بزرگ شهر استانبول و یکی از بهترین مناظر شناخته شده ی استانبول است.

مسجد سلیمانیه تور استانبول

مسجد سلیمانیه تور استانبول

تاریخچه مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول، که به دستور سلطان سلیمان (سلیمان شکوهمند) ساخته شد، انقدر خوش شانس بود که بتواند استعدادهای معمار سینان، نابغه معماری را کشف کند . پروژه ساخت در سال ۱۵۵۰ آغاز شده و مسجد در سال ۱۵۵۷ تکمیل شد.

درمجموعه مسجد سلیمانیه استانبول مذهبی وسیع و باشکوه به نام سلیمانیه استانبول ، عناصر معماری اسلامی و بیزانسی با هم ترکیب شده اند. در مجموعه مسجد سلیمانیه استانبول ، مناره های بلند و ظریف با بناهای گنبدی شکل بزرگ که با نیم گنبد های کلیسای بیزانسی گونه ی ایاصوفیه محاصره شده، ترکیب شده اند.

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

طراحی مسجد سلمیانیه استانبول نیز نمایاننده ی، «خود را سلیمان دوم دانستن» است. این نیز اشاره ای به گنبد سنگی است که روی محل معبد سلیمان ساخته شد، و همچنین به رخ کشیدن یوستینیانوس پس از اتمام مسجد ایا صوفیه است: « سلیمان، من از تو پیشی گرفته ام».

مسجد سلیمانیه استانبول ، که عظمتش برابر با بناهای قبلی است، جلوه گر اهمیت تاریخی سلیمان می باشد. با این حال، بنای آن  اندازه اش کمتر از الگوی قدیمی تر آن، مسجد ایا صوفیه استانبول می باشد.

مسجد سلیمانیه در استانبول

مسجد سلیمانیه در استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول در یک آتش سوزی در سال ۱۶۶۰ ویران شده و بدست سلطان محمد چهارم دوباره بازسازی شد. بخشی از گنبد دوباره در زلزله ی سال ۱۷۶۶ تخریب شد. تعمیرات بعدی آنچه را که از اصل دکور سازی معمار سینان باقی مانده بود، از بین برد (موقع تمیز کردن این مکان در سال های اخیر، نشان داده شده که سینان اول رنگ آبی زده، قبل از اینکه با رنگ قرمز، رنگ غالب گنبد، عوض کند).

در حین جنگ جهانی اول، حیاط مسجد به عنوان یک انبار اسلحه به کار گرفته شد، و وقتی که بخشی از مهمات آتش گرفت،  مسجد دوباره در آتش سوخت. تا سال ۱۹۵۶ این مسجد دوباره مورد بازسازی قرار نگرفت.ساخت پل مترو هالیک در ۲۰۱۳ تغییرات جبران ناپذیری در نمای مسجد از طرف شمال وارد نموده است.

تور استانبول

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه