All for Joomla All for Webmasters

5 بازار بسیار دیدنی در بانکوک

5 بازاربسيار ديدني كه در سفر به بانکوک نبايد از دست بدهيد

 

 

بانکوک برای پاساژهاي خريد لوكس خود شناخته شده است. سیام پاراگون، یکی از بزرگترین مراکز خرید در بانكوك و آسیا است . البته نه فقط براي رستوران ها و فروشگاه هاي بزرگش بلكه براي سالن هاي مجلل و بسيار بزرگ نمایش فیلم و آکواریوم آن (که در آن شما می توانید با کوسه ها شنا كنيد) و نمایشگاه ماشین موجود در آن (مثل لامبورگینی یا استون مارتین) .

اگر اينها كافي نيست ، مي توان به اين نكته نيز اشاره كرد كه سیام پاراگون در سال 2013 بيشترين مكاني بوده كه در اينستاگرام به اشتراك گذاشته شده است .

هر چند اين پاساژ ها و مراکز فروش فوق العاده جذاب می باشند، باز با این حال بخصوص وقتي حرف از محيط و جوي به ميان مي آيد كه شما بتوانيد جلوه هاي زندگي و فرهنگ تايلندي را كه براي قرن ها جريان داشته است ببينيد و تجربه كنيد ، نمي توانند حريف بازار هاي شهر شوند .

قلب پايتخت را بازارهاي مختلفي شكل مي دهند .  از بازارهاي كوچك و محلي اي كه از چشمان توريست ها پنهان مي ماند تا بزرگترين بازارهاي تايلند كه تنها در آخر هر هفته باز مي شوند و هر چيزي مي فروشند از  نقاشي گرفته تا سگ . در اینجا به پنج بازار بانكوك  اشاره مي كنم كه از بهترین بازارهای اين شهر است و من همیشه  آنها را توصیه می کنم :

 

  • بازار آخر هفته چاتوچاك:

بازار بانکوک

 

بشتابيد و خريد خود را آغاز كنيد…

اگر شما  در تور بانکوک خود تنها به دنبال یک بازار در بانکوک هستيد  اين بازار را انتخاب كنيد. اين بازار 35 هكتاري در اوايل دهه 80 افتتاح شد و عموما آن را به نام بازار جي جي مي شناسند. در اين بازار بيش از 8000 مغازه وجود دارد. اين بازار به خصوص اگر اولين باري باشد كه از آن ديدن ميكنيد بسيار جذاب و ديدني خواهد بود. تو صيه من به شما اين است كه اگر بار اول است كه به آنجا مي رويد صبح نسبتا زود به آنجا برويد تا زمان زيادي را براي بازديد و گشت و گذار داشته باشيد. اين بازار عمدتا به عنوان يك بازار عمده فروشي شناخته مي شود اما با گذشت زمان به يك  مكان برجسته در بانكوك تبديل شده است. قطعا اين مكان نتنها توريست هاي بسيار زيادي را جذب خود مي كند بلكه تايلندي ها نيز به همان اندازه از آن ديدن مي كنند. از اين رو مي توان گفت كه مكاني نيست كه در آنجا توريست ها را به اصطلاح گير انداخته و سركيسه كنند. اگرچه در هفته چند روزي اين بازار باز است، اما متاسفانه روزهاي كاري اين بازار تنها شنبه و يك شنبه مي باشد، بنابراين اقامت خود را به نحوي تنظيم كنيد كه بتوانيد حتما از اين بازار ديدن كنيد.

از كيسه تا دكمه ، لباس تا شمع ، اسنك تا عينك آفتابي ، هر چيزي را مي توانيد در بازار جي جي پييدا كنيد.

همانند ساير بازارها در تايلند ( درواقع در هر نقطه اي از تايلند ) گزينه هاي غذايي متنوعي هم به عنوان اسنك و هم غذاهاي رستوراني وجود دارد. اين بازار مكان مناسبي براي خريد سغاتي مي باشد ( از خائو سن رود ارزان تر است ) . بسياري از جوانان تايلندي به اين بازار مي آيند تا اجناس جديد ارزان قيمت يا دست دوم خريداري نمايند و همچنين بخشي مخصوص هنر ، دكور و مبلمان نيز در اين بازار وجود دارد . شما هر چيزي را در اين بازار با قيمت ارزان تري مي تانيد خريداري كنيد .

زمان : شنبه و يكشنبه ، 6 صبح تا 6 عصر

مكان : جاده کمفأنگ فت 2 ، نزدیک ایستگاه اتوبوس مو چیت (ایستگاه اتوبوس ‘شمالی’)

نحوه رفتن به آنجا : تا کنون ساده ترین، ارزان ترین و سریع ترین راه برای رسیدن به بازار چاتوچاك استفاده از اتوبوس هاي تندرو (BTS) و يا مترو است (MRT) در ايستگاه اتوبوس مو چيت يا ايستگاه مترو کمفأنگ فت پياده شويد . اگر شما به ايستگاه مترو يا اتوبوس  نزديك نيستيد براي مثال اگر شما در جاده خوئا سن هستيد آنگاه مي توانيد با تاكسي يا اتوبوس هاي معمولي محلي به آنجا برويد (اتوبوس # 3 در جاده Phra Athit، چند بلوک بعد از شمال Khao شما به مقصد مي رسيد) البته بايد توجه كنيد كه ممكن است در ترافيك گير كنيد . اولين باري كه من در خوئا سن بانكوك اقامت گزيدم ، هماهنگ كردم تا با اتوبوس هاي محل به آنجا بروم اما آنقدر ترافيك سنگين بود كه بعد از يك ساعت از اتوبوس پياده شدم و ما بقي مسير را پياده طي كردم . اگر مي توانيد با اتوبوس تندرو و يا مترو برويد .

 

  • بازار دالات رات فائي (Dalat Rot Fai)

بازار دالات رات فائي بانکوک

 

 

تلفيقي از مغازه ها و غرفه هاي خياباني و بازاري كه مخصوص فروش اشیاء ارزان قیمت یا دست دوم در دالات رات فائي مي باشد .

در نزديكي ره آهن بازار چاتوچاك قرار دارد . دالات رات فائي  به معني بازار راه آهن مي باشد كه اكنون در مكان مناسب تري در جنوي شرقي شهر در نزديكي ميدان سيكون ( مكاني كه راننده تاكسي ها به خوبي مي شناسند اما براي توريست ها چندان شناخته شده نيست ) قرار دارد .

دالات رات فائي  را مي توان از جالب ترين بازارهاي بانكوك دانست كه با غرفه ها و مغازه هاي فراوانش جمعيت زيادي را براي خريد لباس هاي دست دوم ، محصولات دست ساز ، ديسكو ها و كافي شاپ هايش جذب خود مي كند . در اينجا مي توانيد آب جو بگيريد ، تتو كنيد ، لباس هاي دست دوم بخريد و در شب با ولكس واگن خود خود نمايي كنيد .

لباللباس هاي دست دوم در دالات رات فائي

در اين بازار همچنين غرفهخ هاي مخصوص لوازم برقي ، غذا ، هدايا و سوغاتي براي مسافران يافت مي شود اما باز بايد خاطر نشان كرد كه جاذبه اصلي اين بازار جو و مردماني مي باشند كه نظاره گر شما مي باشند . اين بازار از آنچه شما انتظار آن را داريد بزرگتر است . شايد بتوان گفت كه بعد از بازار چاتوچاك اين بزرگترين بازاري است كه وارد آن شده ام و براي گشت زدن د ريك جمعه شب بسيار عالي مي باشد .  اگرچه از مركز شهر خيلي دور نيست ، توريست هاي زيادي را در اين بازار نخواهيد ديد و در عوض جمعيت جواني را با پوشش هاي منحصر به فردي ، خاص ، جالب و به روزي دارند رو به رو خواهيد شد . شما مي توانيد اطلاعات بسيار زيادي را از طريق صفحه فيس بوك اين بازار به دست آوريد .

زمان : پنج شنبه – يك شنبه ، ساعت 5 عصر – 1 بامداد

مكان : خايابان اسريناكارين پشت ميدان سيكون

نحوه رفتن به آنجا : شما مي توانيد سوار اتوبوس تندرو شويد و كمي از مسير را نيز با تاكسي برويد و يا اينكه تمام مسير را تاكسي بگيريد . اگر شما سوار منوريل مي شويد در ايستگاه نات يا اودم (Nut or Udom) پياده شويد . هزينه تاكسي اي كه از آنجا تا بازار بايد سوار شويد 60 بات مي باشد . اگر چند نفر هستيد بهترين گزينه اين است كه با تاكسي برويد تا بدون دردسر به مقصد برسيد  زيرا كرايه تاكسي هاي بانكوك بطور تعجب آوري ارزان است  بخصوص اگر قرار باشد كرايه تاكسي بين چند نفري كه با هم مي رويد هم تقسيم شود .

  • بازار شناور خلنگ لات مايوم (Khlong Lat Mayom Floating Market)

 

بازار شناور خلنگ لات مايوم بانکوک

 

يكي از مهمترين جاذبه هاي گردشگري بانكوك بازارهاي رويه آب و شناور آن است .  به طور تاريخي تمام شهر و مناطق اطراف آن پر از كانال هاي وسيع و پهن است و زندگي روي آب جريان دارد . امروزه اين بازارهاي روي آب نمادي از زمان هاي بسيار قبل است و اساسا براي توريست هاي خارجي و تايلندي مورد استفاده قرار مي گيرد . بازارهاي متعددي وجود دارد كه مي توانيد آنها را انتخاب كنيد از جمله دامنوئن سادواك (Damnoen Saduak) كه به اصطاح همچون تله اي براي توريست ها مي باشد و قيمت ها در آن بالاست ؛ بازارهاي ديگري نظير خلنگ لات مايوم كه در مركز شهر قرار ندارد بيشتر افراد محلي را جذب خود مي كند و توريست هاي كمتري در آن ديده مي شوند .

با شكم خالي بيايد زيرا دامنه غذاها در اينجا بسيار گسترده است و آب دهان هر شخصي را براحتي راه مي اندازد و حتما سوار قايق هاي كشيده و بلندي كه شما را در كانال ها به اين سو و آن سو مي برند شويد . شما با صرف تنها 20 بات ( حدود 60 سنت ) قسمت هاي روستايي باشكوهي از بانكوك را نظاره گر خواهيد شد كه فكر نمي كرديد ديگر وجود داشته است .

زمان : شنبه و يكشنبه ، 9 صبح الي 4 عصر

مكان : بازار در جاده بنگ لاماد در تنبوري (Bang Lamad Road) ( در حاشيه رودخانه اصلي بانكوك ) قرار گرفته است .

نحوه رفتن به آنجا : سوار اتوبوس هاي سيلوم به ايستگاه ونگويان ياي (Silom Line to Wongwian Yai) شويد ؛ سپس با پرداخت 100 بات با تاكسي به بازار برويد (ما براي برگشت به ايستگاه اتوبوس به راحتي توانستيم تاكسي بگيريم  ) .

 

 

 

  • پاك خلنگ تالا (Pak Khlong Talat)

پاك خلنگ تالا بانکوک

 

اين دسته گل اركيده در بازار پاك خلنگ تالا كمتر از 80 سنت بود

پاك خلنگ تالا بزرگترين بازار توليد گل بانكوك است . در اينجا فروشندگان به صورت عمده گل ، ميوه و سبزي جات را به مشترياني كه به دنبال محصولات تازه مي باشند مي فروشند و آنها اين كار را هروز انجام مي دهند . اين بازار عصر ها به طرز باورنكردني اي ساكت است اما شب ها تا دير وقت باز است ( 10 شب تا 1 بامداد ) و به خريداران تا نزديكي طلوع خورشيد محصولات خود را مي فروشند و سپس روز از نو روزي از نو . تنوع و تعدد محصولات رنگارنگ موجود بينهايت زيبا و بالا است . شما مي توانيد گل هاي هميشه بهار و شكوفه هاي گل ياسمن و ديگر گل ها را كه به صورت عمده و خرده فروشي با قيمت بسيار پايين عرضه مي شود خريداري نماييد . حتي اگر شما طرفدار پر و پا قرص گل ها نباشيد باز با انرژي وافري كه از تماشا كردن گل ها به دست مي آوريد به وجد مي آييد .

در درون بازار ، غرفه ها ، و خيابان ها از افرادي كه براي تماشا آمده اند نيز با رويي گشاده استقبال مي شود البته در جريان باشيد كه در زمان هاي پيك شلوغي ممكن است با كمي هرج و مرج رو به رو شويد كه از فروشندگاني نشات مي گيرد كه براي فروش محصولات خود با دسته گل هاي بزرگ  و ميوه هاي متعدد با وسيله هاي گونانگون به اين طرف و آن طرف مي روند و از شما مي خواهند كه راه را براي آنها باز نماييد .

زمان : هر روز ، اما بهترين زمان براي رفتن به اين بازار اواخر شب يا قبل از طلوع خورشيد مي باشد ، شايد از لحاظ راحتي بهترين زمان نباشد اما ارزش رفتن در اين زمان را دارد .

مكان : جاده چاك فت ( Chak Phet Road ) و خيابان هاي كناري آن نزديك پل مموريال ( درست جنوب وات فو Wat Pho )

نحوه رفتن به آنجا : شما به راحتي مي توانيد از گرند پلس و وات فو ( Grand Palace and Wat Pho ) پياده به بازار برويد . شما مي توانيد با منو ريل به ايستگاه سافان تسكين ( Saphan Taskin ) برويد ، سپس با قايق هاي تندرو چائو فرايا ( Chao Phraya ) به راجيني ( Rajinee ) برويد و يا به راحتي با تاكسي به بازار پاك خلنگ تالات برويد .

 

5-بازار امولت ( Amulet Market )

بازار امولت بانکوک

 

 

بسياري از تايلندي ها به قدرت جادويي و محافظت كننده طلسم هاي بودايي اعتقاد دارند . گرچه خود بودايي ها ديگران را به اعتقاد داشتن به اين طلسم ها تشويق نمي كنند ؛ تايلند تاريخ طويلي در خصوص ساخت و احترام گذاشتن به اين نوع طلسم ها دارد و اين موضوع خود به كسب وكار بزرگي تبديل شده است . افرادي كه به اين طلسم ها اعتقاد دارند به دنبال طلسم هاي بخصوصي مي گردند كه توسط راهب هايي كه برايشان محترم است ساخته شده اند . اين افراد براي اين طلسم ها پول زيادي حاضر هستند پرداخت كنند ؛ بخصوص اگر طلسم مدنظر توسط راهبي ساخته شده باشد كه اكنون فوت شده است . اين طلسم ها در شكل ها و نقش هاي مختلفي از جمله تمثيل هاي باستاني پالي (Pali) ويا چهره هاي راهب هايي كه سازنده آنها هستند و با مواد مختلفي ساخته مي شوند نظير پودر ، چوب ، آهن ، و استخوان .

بازديدكنندگان با گشت زدن در يكي از بزرگترين بازار هاي طلسم فروشي كشور در حوالي گرند پلس ( Grand Palace) نزديك رودخانه ،مي توانند از غرفه اي به غرفه اي ديگر با اهميت طلسم ها در فرهنگ تايلند مانند آشنا شوند براي مثال زنجير ، گردنبند ، و ساير وسايل تزئيني ديگر كه به عنوان طلسم خوش شانسي به فروش مي رسند در اين بازار بسيار فراوان هستند .

زمان : هر روز ، از اوايل صبح تا اوايل عصر

مكان : نزديك جاده فرا چان ( Phra Chan Road ) ، جنب  ( Thammasat ) . بازار در يك نقطه خاص قرار نگرفته است بلكه در منطقه اي پراكنده است . شما با افزايش تعداد مغازه هاي طلسم فروشي مي توانيد دريابيد كه درحال نزديك شدن به بازار هستيد .

نحوه رفتن به آنجا : اينجا يكي ديگر از مكان هاي جالب است كه مي توانيد روزي كه به گرند پلس (Grand Palace ) و وات فو (Wat Pho ) مي رويد به آنجا نيز سري بزنيد . براي رفتن به اين بازار ، در ايستگاه سفان تكسين (Saphan Taksin ) سوار اتبوس شويد سپس سوار قايق هاي تندرو چائو فرايا (Chao Phraya ) شويد و به تا ماهاتات (Tha Mahathat ) برويد ( نزديكترين مكان به موون پيير و پرا چان ) .

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

ثبت نام تورهای لحظه آخری

X
عضو کانال تلگرام ما شوید
یا
عضویت در خبر نامه
با عضویت در خبرنامه آرشین پرواز از نرخ تورهای لحظه آخری و نیز 10% تخفیف ویژه اعضا بهره مند شوید.