بزرگترین جزیره خلیج فارس، قشم است. قشم در تنگه هرمز قرار گرفته و جاذبه های زیادی را در خود جای داده است، جاذبه های زیبا و متعددی که اکثر آن ها بر اثر فعالیت طبیعت به وجود آمده اند و همین طبیعی بودن و بکر بودن این مناطق است تا باعث شده که این مکان ها، به پرطرفدارترین و محبوب ترین مناطق گردشگری قشم تبدیل شود.

یکی از  جاهای دیدنی و زیبا که در تور قشم می توانید بروید، بام قشم است. بام قشم در ارتفاعات غربی قشم قرار گرفته است و این منطقه در حد فاصل شمال و جنوب جزیره قرار  گرفته است که فلاتی نیمه مرتفع و در واقع گسترده ترین بخش مرتفع جزیره به شمار می رود.

بام قشمدر بخش های مرتفع، سنگ ها از جنس آهکی و  در دامنه ها ماسه سنگ، سیلیت و مارنی دیده می شود. در این منطقه می توانید در ارتفاع بنشینید و از دیدن جنگل های حرا و سواحل شمالی خلیج فارس لذت ببرید.

بام قشم در واقع، قدیمی ترین استقرارگاه خلیج فارس محسوب می شود. تیم باستان شناسی اداره میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم، طی تحقیقات گسترده و میدانی که دراین منطقه انجام داده اند؛ قطعات سنگی پرداخت شده، محوطه ها زندگی، چند فضای بسته نسبتا سالم شبیه به آغل حیوانات یا انبار و ابزار ها و وسایلی را کشف کرده اند که نشان می دهد انسان های اولیه در این منطقه زندگی می کردند و با استفاده از از این ابزار کشف شده حیوانات را شکار می کردند و از آن ها برای تکه تکه کردن گوشت شکار و یا کندن پوست و ریشه گیاهان استفاده می کردند. باستان شناسان عمر این اشیا کشف را به بیش از ۱۵۰ هزار سال پیش و اواخر پارینه سنگی قدیم و پارینه سنگی میانی، نسبت می دهند.

بام قشمکشف این ابزارها وجود نئاندرتال ها در دوره پارینه سنگی در این جزیره را اثبات کرد و این استباط را در خصوص استقرارگاه بشر، در جزیره قشم مربوط به عصر آهن تا حدود ۱۵۰ هزار سال و ۷۵۰ سال قبل از میلاد افزایش داد.

در این منطقه یک آب انبار وجود دارد که، برای جمع آوری و نگهداری  آب باران ایجاد شده است و در بخش دیگری انبوهی از درختان و پوشش گیاهی به چشم می خورد. این نشان دهنده آن است که در گذشته مردم روستاهای اطراف با توجه به مناسب بودن شرایط زندگی در این مکان همه به این مکان نقل مکان کرده و این جا را برای سکونت دائمی خود انتخاب کرده اند. در اینجا می توانید بقایای یک روستای ویران شده را نیز مشاهده کنید که اهالی منطقه آن را کلات کشتار می نامند.

تماشای ستارگان در شب یکی از جاذبه های دیگر این منطقه است که به طور حتم برایتان لذت بخش خواهد بود. یکی از بهترین راه های دسترسی به بام قشم از کنار روستای طبل می گذرد که از انتهای مسیر ماشین رو  می توان با ۱۵ دقیقه پیاده روی و پیمودن مسیر دامنه به فلات دسترسی پیدا کرد.

۰/۵ ( ۰ نظر )
درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

عضویت در تلگرام آرشین پرواز