لوگوی ارشین پرواز

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز :: شیراز یکی از شهر های تورستی و پر جاذبه ی ایران و مرکز استان فارس است.این شهر یکی از کلان شهر های ایران و یکی از بهترین مکان های گردشگری کشور عزیزمان به حساب می آید.ارتفاع آن از سطح دریا 1500 متر است و در دامنه های رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.

دروازه قران شیراز

همان طور که گفتیم شیراز پر است از جاذبه های تاریخی و گردشگری که هر ساله گردشگران زیادی را حتی از کشور های دیگر از طریق تور شیراز به خود جذب می کند.از مهم ترین جاذبه های این شهر می توان به آرامگاه حافظ –  آرامگاه سعدی –  باغ نارنجستان قوام –  مسجد نصیرالملک و … اشاره کرد. اما در این مطلب ما قصد داریم شما را به یکی دیگر از جاذبه های شیراز به نام دروازه قرآن آشنا کنیم.

در وازه قرآن شیراز در دوران آل بویه ساخته و جزو 6 دروازه تاریخ باقی مانده در این شهر است.البته این دروازه بارها ویران و بازسازی شده است که ویران شدن آن در سال 1315 هجری قمری یکی از این موارد است.اما دروازه قرآن فعلی را شخصی به نام حسین ایگار ساخته و به مردم شهر شیراز هدیه کرده است.

دروازه قرآن شیراز

مردم شیراز در سال های دور اول هر ماه قمری از  زیر این دروازه عبور می کردند و خود را در برابر بلاها بیمه می کردند.آن ها بر این عقیده بوند که کلام الله مجید تا پایان هر ماه آنان را از بلایا حفظ می کند.در بالای طاق این دروازه اتاقی در نظر گرفته شده و  دو قرآن در آن گذاشته شده است.

لازم به ذکر است هر کدام از این قرآن ها 15 جزء را شامل بودند.جالب است بدانید هر جلد از این قرآن ها تقریبا 51 کیلو وزن داشتند اما با توجه به گذر زمان و آسیب هایی که به آن ها وارد شده است هم اکنون وزن تقریبی 21 کیلوگرم را دارا می باشند.

اگر با تور لحظه آخری شیراز به این شهر سفر کردید حتما از دروازه قرآن شیراز بازدید کنید چرا که این مکان هم مانند دگر مکان های تاریخی ایران از معماری بسیار زیبایی برخوردار است.نمای آن با کاشی های هفت رنگ ساخته شده است و جایگاه قرآن به شکل مستطیل شکل بالای طاق  دروازه ایجاد شده است.

0 0 votes
Article Rating
مرا خبر کن
چه زمانی؟

2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
امراله مهماندوست
5 سال قبل

تمام مشکلات ناشی از سیل دروازه قرآن کلان شهر شیراز را زمین خواران (دولتی و خصوصی) برای فروش زمین بیشتر در بالادست و پائین دست محله دروازه قرآن برای بدست آوردن پول حتی با فروش مکان خروج آب باران باشد برای مردم ایران به وجود آورده اند اگر برای آب باران از قبل از دروازه قرآن تا رودخانه خشک حداقل تونلی را حفر کرده بودند حال هم وطنانمان را در این مکان سیل نمی برد تمام زمین خواران بایستی محاکمه شوند در اما در این کشور نهادی برای مجازات آنان وجود ندارد. اما اگر اختیارش با اینجانب بود با مهار… بیشتر بخوانید»

امراله مهماندوست
3 سال قبل

به تعدادی اصله نهال درخت آرگان برای کاشت آزمایشی در روستای ابوالفضل دهستان چاطوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس نیاز دارم.