استانبول شهری است که با وجود بناهای تاریخی ، از جمله مساجد و کلیساها در بین گردشگران معرفی شده  است ؛ یکی از زیباترین و محبوب ترین  مساجد در بین گردشگران تور استانبول مسجد آبی است ، حتی اگر به استانببول سفری هم نداشته باشید ، انقدر در فضای مجازی از این مسجد دیدنی عکس های متفاوت دیدید که آن را به خوبی می شناسید.

چرا مسجد آبی استانبول؟

  • یکی از زیباترین مساجد شهر استانبول است.
  • معماری جذاب و خیره کننده ایی دارد .
  • نزدیکی مسجد به میدان تکسیم دسترسی آن را راحتتر کرده است.
  • برای بازدید از این مسجد رایگان خواهد بود .
  • می توانید در این مسجد باشکوه ساعاتی را به راز و نیاز و عبادت بگذرانید.

مسجد آبی استانبول

مسجد امپراتوری سلطان احمد اول ( Sultan Ahmet Camii, Sultan Ahmed Mosque )، معروف به مسجد آبی، مشرف به میدان اسب دوانی در مرکز استانبول است،این مسجد یکی از مناظر دیدنی فوق العاده در این شهر تاریخی محسوب می شود.

مسجد آبی نمونه ای عالی از مساجد فوق العاده ی امپراتوری عثمانی است ؛ البته بیان کننده دقیقی از سلطنت عثمانی نیز خواهد بود.

مسجد آبی استانبول در سال های ۱۶۰۶ الی ۱۶۱۹ به دست معمار معروف عثمانی، محمد آقای صدفکار ساخته شده است.

این مسجد با وجود شش مناره خارق العاده چشم هر بیننده ایی را مجذوب خواهد کرد. مسجد آبی در قلب شهر تاریخی قسطنتنیه قرار دارد ، با وجود نورپردازی ها و معماری منحصر به فردش یکی از زیباترین مساجد دنیا محسوب می شود .

تازه زمانی که به مسجد آبی استانبول میروید ، متوجه ترکیب فوق العاده گنبدها و مناره ها و مقرنس کاری ها خواهید شد ؛ مطمئنا دقایی را مجذوب این زیبایی خواهید بود؛اما این تازه ابتدای راه است، خود را به شبستان مسجد برسانید و به بهشتی از طرح و نور و رنگ پا بگذارید.

کاشی کاری های بی نظیر، طلاکاری های چشمگیر و بازی دلبرانه رنگ و نور در اینجا غوغا می کند و می تواند تا ساعت ها شما را درگیر خودش کند.

جالب است که بدانید در نمای خارجی مسجد آبی استانبول هیچگونه رنگ آبی بکار نرفته است ؛چینش زیبای گنبد ها خیره کننده خواهند بود ، گویی از گنبد بزرگ مرکزی به پایین سرازیر شده اند.

ورودی اصلی غربی به زیبایی تزئین شده است و ارزش بصری زیادی دارد. در راستای نگه داشتن حرمت مسجد، افرادی که به قصد عبادت نیامده اند باید از ورودی شمالی سمت میدان اسب دوانی وارد شوند. از این دروازه زنجیرهایی نمادین آویزان شده اند تا همه،حتی سلطان سوار بر اسب، هنگام ورود تعظیم کنند.

ساعت بازدید از مسجد آبی استانبول

درهای مسجد آبی هر روز یک ساعت قبل از نماز صبح و حدود ساعت ۵:۳۰ صبح باز می شود و برای هر نوبت نماز، حدود ۹۰ دقیقه مخصوص نماز خواندن خواهد بود و بازدید کنندگانی که قسط خوندن نماز ندارند در این ساعات نمی توانند از داخل مسجد دیدن کنند و اجازه گشت و گذار در مسجد را هم ندارد.

پیشنهاد میکنیم برای بازدید از مسجد حداقل ۱ الی ۲ ساعت وقت بگذارید تا به راحتی در جو معنوی حاکم در محیط مسجد غرق بشید و لذت ببرید ؛ خلصه ی این مسجد عجیب به روح و جانتان میچسبد ، حتی اگر مسلمان هم نباشید.

هزینه ورود به مسجد آبی استانبول

از آن جا که مسجد سلطان احمد هنوز هم به عنوان مسجد مورد استفاده است، هزینه ورود ندارد و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید، از دیدن معماری باشکوهش لذت ببرید.

دسترسی به مسجد آبی استانبول

آدرس: استانبول، منطقه فاتح، محله سلطان احمد، خیابان ات میدانی، پلاک ۷۰، مسجد سلطان احمد

Address: Sultan Ahmet Mahallesi, Atmeydan Cd. No:7, 34122 Fatih/stanbul, Turkey

اگر زمان محدودی برای گشت و گذار در استانبول دارید، بدون معطلی مسجد باشکوه و منحصر به فرد سلطان احمد را در راس لیست بازدید خود بگذارید و این بنای خارق العاده را از دست ندهید .

۰/۵ ( ۰ نظر )
درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

عضویت در تلگرام آرشین پرواز