استانبول شهر آثار تاریخی و باستانی است ، یکی از زیباترین آثار باستانی آن مسجد سلیمانیه است ، اگر برای اولین بار به استانبول سفر می کنید حتما از این مسجد دیدن کنید ؛ صرفا توقع نداشته باشید که با چند منار و گنبد رو به رو شوید ، این مسجد دومین مسجد بزرگ شهر می باشد.

مسجد سلیمانیه استانبول به دستور سلطان سلیمان ، بزرگترین و ثروتمند ترین سلطان عثمانی در سال های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ به دست معمار سینان ساخته شده است . ۳۵۰۰ صنعتگر به بهترین شکل طی ۷ سال این بنا را با بهترین معماری ممکن به اتمام رسانندند.

معماری مسجد سلیمانیه

  • ارتفاع گنبد این مسجد ۵۳ متر و قطر گنبد ۲۷/۵ متر است.
  • این بنا به سنت عثمانی چهار گل‌ دسته دارد که نشان از این دارد که این مسجد به دستور یک پادشاه ساخته ‌شده است.
  • سبک معماری مسجد سلیمانیه استانبول ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است.این درست همان چیزی است که از معمار معروف سینان انتظار می رفت.
  • مسجد سلیمانیه تنها برای عبادت ساخته نشده است. به جز سرسرای عبادت ( camii ) و حیاط ( avlu )، عمارت همچنین شامل چهار مدرسه ی قرآن ( medrese )، حمام ( hamam )، یک بیمارستان، یک کاروانسرا ( kervansaray ) و یک آشپزخانه عمومی ( imaret ) که برای فقرای مسلمان، مسیحی و یهودی غذا آماده می کرد، می باشد.

مقبره های سلیمان، خرم سلطان در مسجد سلیمانیه

درست پشت مسجد سلیمانیه یک گورستان و دو آرامگاه که شامل مقبره های سلطان سلیمان اول و همسرش روکسلانا ( خرم سلطان ) قرار دارد که به زیبایی بازسازی شده اند.

ناگفته نماند مقبره ی دخترش مهریماه، مادرش صالحه دل آشوب و خواهرش آسیه نیز در این گورستان قرار دارند.  دقیقا خارج از دیوار های مسجد و جلوی بنا، آرامگاه معمار سنان قرار دارد. این آرامگاه برای عموم باز نیست.

حجاب در مسجد سلیمانیه

در این مسجد فقط کافی است که دامن کوتاه نپوشید و کمی لباستان پوشیده باشد ، هیچ اجباری برای روسری وجود ندارد ،سعی کنید هنگام اقامه ی نماز به این مسجد بروید ، زیبایی خاصی را به نمایش خواهد گذاشت .

دسترسی به مسجد سلیمانیه استانبول

بهترین راه رسیدن به مسجد سلیمانیه از طریق خیابان پروفسور صدیق سامی اونار، در حومهٔ بازار است .بعد از کوچه، وارد یک ورودی می‌شوید که از آنجا دیوارهای اطراف مسجد قابل رویت است.

در ابتدا ورود به مسجد با وضوخانه رو به رو خواهید شد که زیبایی منحصرد بفردی دارد، بعد از گذر از وضوخانه وارد حیاط خواهید شد، وسط حیاط یک آبنمای وضو قرار دارد که دیدن آن چندان خالی از لطف نیست.

قبل از ورود به مسجد، چهار مناره قابل مشاهده هستند؛ مناره‌ها مجموعاً ده بالکن دارند، تعداد بالکن ها نشان دهنده این حقیقت است که سلیمان کبیر دهمین سلطان عثمانی بوده‌است.

آدرس مسجد سلیمانیه استانبول

آدرس: Sinan Aga Mah. Zeyrek Cad. No:4 | Zeyrek, Fatih, Istanbul

۰/۵ ( ۰ نظر )
درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

عضویت در تلگرام آرشین پرواز