میدان تکسیم استانبول

دیدن از میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول که در منطقه بیوگلو در قسمت اروپایی استانبول ترکیه قرار گرفته، یک منطقه پرتوریست و تفریحی است که بخاطر رستورانها، فروشگاهها، و هتلهایش معروف است و مسافران زیادی در سفر با تور استانبول دیدن این میدان بی نظیر را تجربه می کنند. این میدان قلب استانبول مدرن بحساب می آید و دارای ایستگاه مرکزی شبکه مترو استانبول است. میدان تکسیم همچنین محل نگهداری بنای یادبود جمهوری ترکیه است که توسط پیترو کانونیکا ساخته شده و در ۱۹۲۸ برپا شده است. این بنای یادبود ۵امین جشن تاسیس جمهوری ترکیه را در ۱۹۲۳ ،که بعداز جنگ استقلال ترکیه رخ داد، زنده نگه میدارد.

میدان تکسیم استانبول ترکیه

میدان تکسیم استانبول ترکیه

تاریخچه میدان تکسیم استانبول

کلمه تکسیم به معنی “تقسیم کردن” یا “پخش کردن” است. میدان تکسیم درابتدا نقطه ای بوده که خطوط اصلی آب از شمال استانبول در آنجا جمع می شده و به قسمتهای دیگر شهر منشعب می شده است( علت نامگذاری این میدان). این کاربری برای این منطقه بدستور سلطان محمد اول انجام شد. این میدان نام خود را از آب انبار سنگی دوره عثمانی که در این منطقه قرار داشته گرفته است. علاوه بر آن لغت تکسیم می تواند بیانگر بدیهه سازی خاصی از یک  سبک موسیقیایی در موسیقی کلاسیک ترکیه باشد که توسط سیستم ماکام رهبری می شده است. ساختمان  مهم دیگری که زمانی  در این میدان قرار داشته سربازخانه و توپخانه تکسیم بوده (که بعدها تبدیل به استودیوم تکسیم شد)، اما این بنا در ۱۹۴۰حین ساخت پارک تکسیم(پارک قزی تکسیم) تخریب شد.

میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول

وضعیت امروز میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول قطب اصلی حمل ونقل و یک مقصد عمومی برای گردشگران و مردم بومی استانبول است و علاوه بر این میدان تکسیم مسافران و گردشگران زیادی را به دلیل مراکز خرید و جاذبه های فراوان به خود جذب می کند. خیابان استقلال، خیابانی با پیاده رو طولانی مخصوص خرید ، به این میدان منتهی می شود، و یک قطار قدیمی از این میدان و در طول این خیابان حرکت می کند، و در نزدیکی “تونل”(۱۸۷۵) پایان می یابد که بعد از مترو لندن قدیمی ترین خط راه آهن دنیاست و مسافران تور ارزان استانبول علاقه زیادی به اقامت در هتل های نزدیک به این میدان دارند. دور تا دور میدان تکسیم استانبول چندین آژانس مسافرتی ، هتل ، رستوران، میخانه، و فست فود های زنجیره ای بین المللی نظیر “پیتزا هات”، “مک دونالد”، “ساب وی” و “برگر کینگ” وجود دارد. میدان تکسیم استانبول همچنین مکان بسیاری از بزرگترین هتلهای استانبول نظیر اینترکنتیناتال، ریتز-کارلتون و هتل مرمره است.

میدان تکسیم ترکیه

میدان تکسیم ترکیه

همچنین میدان  تکسیم استانبول مکانی محبوب برای رویدادهایی مانند رژه های نظامی، جشنهای سال نو، یا گردهمایی های اجتماعی دیگر است.مرکز فرهنگی آتاتورک، یک مرکز چند منظوره و خانه اُپرا نیز در میدان تکسیم استانبول قرار دارند.تلویزیون ان تی وی استودیوی صبحگاهی اش را برای چندین برنامه رادیویی در میدان تکسیم استانبول قرار داده بود تا اینکه در سال ۲۰۱۱ آن را به استودیوی جدید منتقل کرد.

پارک گِزی تکسیم

پارک گزی تکسیم یک فضای سبز کوچک درمیان یک زمین بتنی است که در استانبول مرکزی قراردارد.در سال ۲۰۱۳ شهرداری تصمیم به تخریب این پارک گرفت تا مراکز خرید بیشتری به این منطقه اضافه کند، وبا اعمال زور شروع به جمع آوری معترضینی کرد که درپارک چادر زده بودند. هنگامی که خبر خشونت پلیس پخش شد، هزاران نفر برای اعتراض به اشغال تکسیم تجمع کردند، تا تخریب پارک را متوقف کنند. نظر باینکه وضعیت کنونی پروژه تخریب پارک معوق مانده، وزارت دادگستری و هیئت توسعه نظامی، پلیس را با تجهیزات ضد شورش در داخل و اطراف میدان تکسیم استانبول به حالت آماده باش مستقر نموده تا باهرگونه تجمع بزرگ مبارزه نمایند.

میدان تکسیم

میدان تکسیم

در سفر به ترکیه با تور ارزان استانبول آرشین پرواز فراموش نکنید که از پارک گزی میدان تکسیم نیز دیدن فرمایید و از دیدن جاذبه های اطراف میدان تکسیم استانبول لذت ببرید.

حمل و نقل در میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول یک قطب مهم برای حمل و نقل عمومی دراستانبول است. میدان تکسیم استانبول علاوه براینکه مرکز اصلی حمل ونقل اتوبوس شهری است، پایانه “هاکیوزمان ۴” نیزهست. همچنین خطوط زیرزمینی “لونت تکسیم ینی کاپی”  خط مترو استانبول و خط تراموای قدیمی “تونل _خیابان استقلال” نیز از میدان تکسیم شروع میشود.

هنگامیکه در ۲۹ ژوان ۲۰۰۶ خط کابلی جدید “کاباتاس_تکسیم” اف۱ که ایستگاه مترو تکسیم را به ایستگاه تراموای “کاباتاس” و درگاه “سیبوس” وصل می کند گشایش یافت، موقعیت تکسیم ترقی زیادی کرد، و باعث شد که مردم به راحتی در عرض۱۱۰ ثانیه به تکسیم برسند.

میدان تکسیم استانبول تور

میدان تکسیم استانبول تور

به دلیل راحتی حمل و نقل و جابجایی از میدان تکسیم به سایر نقاط دیدنی استانبول مسافران تور استانبول اغلب قیمت تور استانبول با اقامت در هتل های نزدیک میدان تکسیم استانبول را

گشت یک روزه استانبول

راه پیمایی ها و رویدادهای مهم میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول از زمان پیدایش، مکان مهمی برای اعتراضات سیاسی بوده است. گروههای مختلف معترضین سیاسی در ترکیه، بهمراه بسیاری از “ان جی او”ها، سعی داشته اند تا با تجمع دراین میدان به نفع اهدافشان تظاهرات کنند.

  •  در ۱۶ فوریه ۱۹۶۹ تعدادی از تظاهرکنندگان چپ گرا طی درگیری با گروه راست گرا زخمی شدند که به این حادثه یکشنبه خونین گفته می شود.
  • در ۱ می ۱۹۷۷ در تظاهرات روز کارگر، در واقعه ی که بعنوان قتل عام میدان تکسیم استانبول معروف است، در این میدان ۳۶ معترض چپ گرا توسط یک عده ناشناس منسوب به راست گراها کشته شدند.
  • میدان تکسیم در سال ۲۰۰۰ محل شورشهای فوتبالی بود، شب قبل از رویارویی اولین لیگ نیمه نهایی ۱۹۹۹-۲۰۰۰ کاپ “یوفا”، دو دسته هواداران فوتبالی متحد با هواداران “گالاتاساری” درگیر شده و عده ای با چاقو کشته شدند.
  • در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۰، یک بمب انتحاری نزدیک یک اتوبوس پلیس منفجر شد. یک بمب گذار آشوبگر “تاک” کشته شد و ۱۵ افسر پلیس و ۱۷ شهروند مجروح شدند.
  • جشن غرور ملی”ال جی بی تی”استانبول در سال ۲۰۱۳ در میدان تکسیم استانبول
میدان تکسیم تور استانبول

میدان تکسیم تور استانبول

متعاقب بسیاری ازرویدادهای شدید دیگر، تمام گروهک های معترضین در این میدان سرکوب شدند و نیروهای پلیس با استقرار خود بصورت دایره وار در دورتا دور میدان از وقوع هر حادثه ای جلوگیری کردند. این حکم تحریف برای خیابان ها و کوچه های اطراف میدان اجرا نمی شد. امروزه، میدان تکسیم استانبول باردیگر نقطه آغاز یا مقصد هرگونه تظاهرات سیاسی می باشد. علاوه برآن تجمعات حزبی روز کارگر اولین بار در سال ۲۰۱۰ مجاز شناخته شد و ازآن زمان تا کنون در آرامش برگزار می شود.

همچنین گردهمایی برای وقایعی نظیر جشن سال نو ، جشن روز جمهوری، یا نمایش مسابقات مهم فوتبال بر روی پرده بزرگ نیز از این تحریم مستثنی است. همینطور جشن غرور ملی سالانه استانبول نیز در این میدان برگزار می شود.

آرشین پرواز اطلاعات لازم در مورد این مکان زیبا و دیدنی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد که با مسافرت از طریق تور ارزان استانبول مسافرتی هیجان انگیز به مقصد استانبول تجربه کنید و همچنین از تمامی جاذبه هاب گردشگری این شهر زیبا دیدن فرمایید.

برای اطلاع از قیمت تور استانبول می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

۰/۵ ( ۰ نظر )
نظرات بسته شده است
درباره نویسنده
منو

عضویت در تلگرام آرشین پرواز