اگر برنامه ی سفر به ترکیه را دارید حتما لیستی از مکان هایی که باید از آنها بازدید کنید را بنویسید ، پیشنهاد می کنیم ایاصوفیه را در صدر قرار بدهید چون یکی از فوق العاده ترین مکان های  دیدنی استانبول است و بسیاری از گردشگران تور استانبول آن را نماد ترکیه می دانند.

ایاصوفیه ۱۵۰۰ سال پیش به عنوان کلیسای بزرگ امپراتوری بیزانس ساخته شد ، در آن روزها کلیسای هاجیا صوفیا نام گرفت، ۹۰۰سال بعد با فتح استانبول توسط نیروهای عثمانی، به دستور پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل شد.

اما این پایان ایاصوفیه نبود ! با روی کار آمدن آتاتورک در ترکیه و اعلام رسمیت کشور جمهوری ترکیه به جای امپراتوری عثمانی، مسجد ایاصوفیه به موزه ایاصوفیه تبدیل شد.

چرا بازدید از مسجد ایاصوفیه ؟

  • یکی از نمادهای تاریخ غنی قسطنطنیه است.
  • دسترسی راحتی دارد.
  • به جاذبه های گردشگری همچون مسجد سلطان احمد و موزه توپقاپی نزدیک است .

تاریخچه مسجد ایاصوفیه استانبول:

ایاصوفیه‌ به دستور کنستانتین‌ دوم امپراطور بیزانس در سال‌ ۳۶۰ میلادی بنا‌ شد‌. استانبول که در آن روزگار قسطنطنیه نام داشت، مرکز امپراتوری بیزانس بود.

در قرن پانزدهم میلادی پس از چندین سال جنگ میان مسلمانان و امپراتوری بیزانس، مسلمانان به فرماندهی سلطان محمد فاتح، پادشاه عثمانی پیروز شدند و توانستند قسطنطنیه را فتح کنند. بنا بر این قسطنطنیه، مرکز خلافت عثمانیان شد و اسلامبول نام گرفت و کلیسای هاجیا سوفیا به مسجد ایاصوفیه تبدیل شد.

با برپایی جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال آتاتورک، اسلامبول به استانبول تغییر نام داد و مسجد ایاصوفیه، در دوره جدید به موزه ایاصوفیه تبدیل شد.

معماری مسجد ایاصوفیه استانبول:

در معماری بنای‌ مسجد ایاصوفیه‌‌ طاق‌ها و ستون‌ها به طرز زیبایی با هم هماهنگ است. ۴ ستون بزرگ و با شکوه، شبیه‌ پای‌ فیل‌، ۴ طاق مسجد ایاصوفیه استانبول را‌ بالا نگاه داشته اند‌، و گنبد بزرگ ایاصوفیه بر روی‌ این ستون ها قرار گرفته است.

۴۰ پنجره کنار هم در ساقه گنبد مسجد قرار دارند‌، که‌ نور خورشید از آن ‌ها به‌ درون بنای ایاصوفیه‌ مى‌تابد. عمق‌ گنبد ۱۸ متر، و ارتفاع آن  از سطح زمین ۵۶ متر است و قطر آن‌ ۳۳ متر‌ به همراه دو نیم گنبد است.

موقعیت مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی استانبول و در محله ای پررفت و آمد و توریستی، در جوار هتل ها، مراکز خرید، و دیدنی های توریستی شهر قرار دارد.

ایاصوفیه یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استانبول است، که در میدانی به نام میدان ایاصوفیه، در محله سلطان احمد واقع شده است.

آدرس مسجد ایاصوفیه استانبول

Address :Sultanahmet area (old town), nearby Topkapi palace

آدرس : محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی ، نزدیک کاخ توپکاپی استانبول, ترکیه

دسترسی به مسجد ایاصوفیه استانبول

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس هستند؛ اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، موزه توپقاپی و سایر دیدنی های این منطقه آسان کرده اند.

بازدید از موزه ایاصوفیه استانبول در تمام ایام هفته امکان پذیر است. گردشگران می توانند در پاییز و زمستان از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ و در بهار و تابستان از ۹ صبح تا ۱۹ به بازدید از این بنای تاریخی خارق العاده بپردازند. فراموش نکنید؛ حتماً باید حداقل یک ساعت قبل از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیت بخرید.

مسجد ایاصوفیه استانبول هر روز به جز روزهای دوشنبه باز خواهد بود.

۰/۵ ( ۰ نظر )
درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

عضویت در تلگرام آرشین پرواز