فرودگاه بین المللی دیرستان قشم: تور قشم به دلیل وجود جاذبه ها فراوانی که دارد، سالانه میزبان بسیاری از مسافران و گردشگرانی است که به قصد بازدید از جاذبه ها و سواحل و یا خرید به قشم سفر می کنند. در واقع قشم بزرگرین جزیره خلیج فارس است که در استان هرمزگان قرار گرفته و گردشگران تور ارزان قشم برای رساندن خود به این جزیره باید از طریق هوایی و یا دریایی وارد عمل شوند.

فرودگاه بین المللی دیرستان قشم

عده بیشتری از مسافران معمولا راه هوایی را برای رسیدن به قشم انتخاب می کنند. برای راه هوایی، هواپیماها برای پرواز، معمولا از فرودگاه بین المللی قشم و یا همان فرودگاه دیرستان قشم استفاده می کنند. فرودگاه بین المللی دیرستان قشم، در روستای دیرستان و در مرکز جزیره قشم قرار دارد.

فرودگاه بین المللی قشم

تاریخچه فرودگاه بین المللی دیرستان قشم:

شروع برنامه و مطالعات ساخت فرودگاه به سال ۱۳۰۴ برمی گردد. مراحل اجرایی و عملیاتی آن در سال ۱۳۳۵ آغاز شد، و اولین جابه جایی ها در سال ۱۳۴۹ با دو پرواز در هفته، از نوع DC6 بین تهران و بالعکس آغاز شد.

در ابتدا، پایانه فرودگاه قشم ۶۰۰ مترمربع مساحت داشت. طول باند اصلی ۲۶۰۰ متر با عرض ۴۵ متر و باند فرعی، به طول ۲۰۰۰ متر و عرض ۴۵ متر بود. در سال ۱۳۶۰ و طی عملیاتی، طول باند اصلی فرودگاه با ۳۸۴۵ متر افزایش یافت، و درنهایت در سال ۱۳۶۶ به بهره برداری رسید و در سال ۱۳۶۹ تحویل آن صورت گرفت.

در سال ۱۳۶۲ با انعقاد یک قرار داد برای توسعه ترمینال فرودگاه به میزان ۱۲۰۰ متر مربع، شروع به توسعه و گسترش آن شد و در سال ۱۳۶۶ مساحت ترمینال ها به ۱۸۰۰ متر مربع ارتقا یافت و مجددا در سال ۱۳۶۹ با ایجاد پایانه حجاج و توسعه آن به ۲۶۰۰ متر مربع، گسترش یافت. و در سال ۱۳۷۲ پایانه مخصوص حجاج با زیربنای ۳۰۰۰ مترمربع به بهره برداری رسید.

فرودگاه بین المللی دیرستان قشم

فرودگاه بین المللی دیرستان قشم، سالانه مسافران زیادی را در داخل و یا خارج کشور جابه جا می کند، در واقع فرودگاه بین المللی دیرستان قشم، یکی از پنج فرودگاه اختصاصی کشور است که در حال حاضر روزانه بیش از ده پرواز داخلی و خارجی در این فرودگاه انجام می شود. تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و دبی از جمله پرواز هایی است که در این فرودگاه صورت می گیرد. گفتنی است که پروازهای تهران به قشم و قشم به تهران روزانه انجام می شود، اما سایر پرواز ها مانند پرواز مشهد و اصفهان و شیراز تنها دوبار در هفته انجام می شود. از جمله شرکت های هواپیمایی که از این فرودگاه برای پروازهای خود استفاده می کنند، قشم ایر، ایران ایر، ماهان، معراج، تابان، ایران ایر تور و آسمان اشاره کرد.

برخی از امکانات مهم فرودگاه:

· پارکینگ

· قسمت امانات بار

· شعبات بانکی و ارزی

· رستوران و کافی شاپ

· غرفه فروش غذا

· غرفه صنایع دستی

· غرفه فروش انواع روزنامه، مجله و کتاب

· فروشگاه برای عرضه کیف، چمدان، لوازم آرایشی و بهداشتی

· سرویس بهداشتی

· نمازخانه

هتل های نزدیک به فرودگاه قشم :

هتل سینگو قشم، هتل آلاله ۲ قشم، هتل ساحل طلایی قشم، هتل ارم قشم، هتل آپارتمان پلاس قشم، هتل آپارتمان کاوان قشم از جمله هتل هایی هستند که در نزدیکی فرودگاه بین المللی دیرستان قشم قرار دارند.

فرودگاه بین المللی دیرستان قشم از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که غرب خاورمیانه را به شرق آسیا متصل می کند. فرودگاه بین المللی دیرستان قشم، ۱۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، فاصله هوایی تهران تا قشم ۱۰۷۲ کیلومتر است که مدت زمان ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه پرواز آن طول می کشد.

۰/۵ ( ۰ نظر )
درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

عضویت در تلگرام آرشین پرواز