قلعه آناتولی استانبول

قلعه آناتولی استانبول که از نظر تاریخی با نام قلعه ی مناسب شناخته شده، دژی واقع در استانبول ترکیه، در قسمت آناتولی استانبول (آسیایی) تنگه بسفر است که نامش گرفته شده از محله اطراف آن در منطقه ی بیکوز می باشد. قلعه آناتولی استانبول بین سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ بدست سلطان بایزید اول عثمانی، «با نام صاعقه» به عنوان بخشی از آماده سازی برای محاصره دوم عثمانی در قسطنطنیه، که در سال ۱۳۹۵ اتفاق افتاد، ساخته شد.

قلعه آناتولی در استانبول

قلعه آناتولی در استانبول

سلطان بایزید این قلعه را روی ویرانه های معبد اورانوس (نام اصلی اش قلعه آناتولی زیبا بود) در یک محوطه ۷۰۰۰ متر مربعی ساخت، و این قلعه در کم عمق ترین نقطه ی ۶۰۰ متری تنگه بسفر و در کنار یک نهر به نام گوکسو قرار دارد.

پل سلطان محمد فاتح، دومین پل روی تنگه بسفر، درست در شمال قلعه واقع شده است. قلعه ای دیگر، حصار روملی، بین سالهای ۱۴۵۱ و ۱۴۵۲ بدست سلطان محمد دوم درست مقابل قلعه آناتولی در قسمت اروپایی ساخته شد تا ایشان کنترل کاملی بر رفت و آمد دریایی تنگه بسفر داشته باشد.

تنگه بسفر برای جنوایی ها در گالاتا حیاتی بود، افرادی که با بیزانسی ها متحد بوده و مستعمراتی در دریای سیاه مثل کافا، سینوپ و آماسرا داشتند.

حصار آناتولی استانبول به عنوان قلعه ساعتی ساخته شد. قلعه آناتولی استانبول ارتفاعی به میزان ۲۵ متر دارد، دومین برج اصلی در قلمرو دیوارهای یک پنج ضلعی نامنظم با پنج برج دیده بانی در گوشه های این پنج ضلعی می باشد. یک مسجد در این قلعه وجود دارد.


آکواریوم استانبول


قلعه آناتولی استانبول

قلعه آناتولی استانبول

این قلعه قدیمی ترین بنای معماری ترکی ساخته شده در استانبول است. قلعه آناتولی استانبول در اسناد تاریخی به نام حصار گوزل بود. سلطان محمد دوم قلعه را با یک دیوار به ضخامت ۲ متری در اطراف آن، مستحکم ساخت، دیواری که سه برج دیده بانی داشت. بعضی از  بناهای فرعی مثل انبار، و خانه ها نیز اضافه شدند. به دلیل تغییرات اعمال شده در گذشته، این قلعه دیگر ظاهر اصلی خود را حفظ نگرده است. پس از فتح قسطنطنیه، این قلعه حکم زندان نظامی را داشت.

وزارت فرهنگ ترکیه این محل را در سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ مرمت کرد. امروزه، این قلعه کوچک یک ظاهر زیبا با خانه های قدیمی چوبی وصل به دیوارها و محیط پیرامون این قلعه ایجاد می کند. حصار آناتولی، موزه ای (مکانی تاریخی) است، اما ورودش برای عموم آزاد نیست.

 

با آرشین پرواز سفری شیرین را به تور استانبول تجربه کنید.

۰/۵ ( ۰ نظر )
درباره نویسنده
  1. neda پاسخ

    عالیه من دو ماه پیش با یه گشت کوچیکی به قلعه آناتولی استانبول داشتم تجربه بسیار خوبی بود.

ارسال دیدگاه

عضویت در تلگرام آرشین پرواز